2009.05.11. 19:21
Kis finn irredentizmus, avagy mikor lesz nekünk Erdély sörünk?
Van egy majdnem két magyarországnyi terület Finnország dél-keleti határánál, amelynek neve Karélia. Ez a terület hosszú évszázadokon keresztül ütközőzóna volt Oroszország és a Svéd Birodalom között. Oroszország úgy tekinti Karéliát, hogy bizony az mindig is az Orosz Birodalom, korábban Novgorodi Nagyfejedelmség része volt, a finnek számára pedig Karélia történelmi finn terület, olyasmi, mint nekünk Erdély. Azonban a finnek lényegesen békésebb természetűek, mint mi, így csak kevesek régi mániája tankkal végigmenni Karélián, de azért nekik is van módszerük, hogy bosszantsák orosz szomszédaikat.
Méghozzá olyan módot találtak, mely lényegesen kellemesebb, mint a háborúsdi, de mégis kellemes fricska a kissé lenézett Oroszország felé. Történt ugyanis, hogy 1932-ben egy finn cég meglovagolván a Finnországban is erősödő nacionalizmust, piacra dobta Karjala nevű sörét, amely Karélia finn neve. Ezt a márkát egészen '44-ig gyártották, majd 4 év szünet után '48-ban újraindult a gyártás. Viszont a korábbi sikerek nem jöttek, sőt már-már haldoklott a márka, egészen addig, amíg '68-ban a finnországi szovjet nagykövet sérelmezte, hogy erről a márkáról mindenkinek a háborús idők jutnak eszébe, meg kéne szüntetni, vagy legalább betiltani. Több se kellett a finneknek, a Karjala virágkora elkezdődött. A sör akkori jelmondata szerint elkezdték üvegről-üvegre visszafoglalni Karéliát. Majd a márka kapott még egy becenevet, ez lett a "kitelepített" sör.
De hogy miről is szól ez a konfliktus? Valójában Karélia teljes egészében sosem volt Finnország területe, mindig határsáv volt. Lakói magukat karéloknak nevezik és nem is teljesen a finnt beszélik, hanem saját nyelvüket, a karéliait. Ez azonban körülbelül annyira tér el a finntől, mint a csángók magyarja az anyaországitól. Sok nyelvújítás kori szót nem vettek át, illetve bizonyos tárgyak neveit az oroszból emelték át. Ennek ellenére megértik egymást a finnekkel. Valójában Karélia nagy része már a 18. század eleje óta (Nystadi béke) Oroszország része, lakosságának többsége is orosz nyelvű, azonban időről-időre felmerül a tartomány visszacsatolása vagy részleges visszacsatolása. Erre a legnagyobb esély a II. világháborúban volt, amikor is a finnek megszállták a régiót és elcsatolták a Szovjetuniótól. A siker csak átmenetinek bizonyult, a háború végén Karélia újra Oroszországban találta magát.
Érdekes még a szovjet idők népszámlálásaira egy pillantást vetni. 1926-ban százezren voltak a karélok és mindössze kétezeröszázan a finnek, '39-ben száznyolcezren voltak a karélok és nyolcezeháromszázan a finnek. A következő cenzusra '59-ben került sor, ekkor nyolvannégyezren mondták magukat karéliainak és huszonkétezren finnek. Vagyis jelentős változás nem történt, csak a represszió mértéke gyengült, többen mertek finnek lenni újra. (Hasonló folyamatokat szomszédaink cenzusaiban is találunk.)
Mi a helyzet mostanság?
1991 óta Karélia Karélia Köztársaság néven fut, amely része az Orosz Föderációnak. Az egyedüli hivatalos nyelv az orosz, de számos hivatalban azért lehet használni a karéliait. A karélok aránya egyre csökken, az országban, a finnekkel együtt körülbelül 11%-át adják a teljes népességnek, ez mintegy nyolcvanezer embert jelent. A hivatalos finn politikának nem témája a visszacsatolás, de a karéliai kérdés mégis jelen van, ha máshol nem is, sörsátorban vagy kocsmaasztalon sör formájában manifesztálódik.
Hogy lehetne ez nálunk?
Érdekes kísérlet lenne piacra dobni kis hazánkban Erdély vagy Felvidék márkájú sört. Egészen biztosan pillanatok alatt megtelne a szlovák és román nemzeti-radikális sajtó a magyarok újabb szemtelenségével, követelve a sör betiltását, a gyár lerombolását és helyének sóval beszórását. Vagyis jenentős ingyen reklámmal indulna a sör pályafutása, amelynek a Tárki legújabb közvéleménykutatását figyelve, egyre jelentősebb fogyasztói tábora lenne az országban. (Lehetséges, hogy Vona Gábor már le is szerződött a Borsodi Sörgyárral és valójában az egész nemzeti-jobboldal csak a brand megalapozását szolgálja.) Viszont azt be kell vallanom, jobban örülnék az alkoholos nacionalizmusnak, mint a focimeccsen drukkerverősnek, aztán zászlóégetősnek. Szóval legyen itthon Erdély Sör, határon túl meg Szvatopluk és Dákoromán. És ha ez megvan, gyártsa mindegyiket egy osztrák sörgyár! Akkor talán még koccinthatnánk is vele.
Karélia történelmi címere: egy svéd kar küzd egy orosszal
26 komment
Címkék: sör nacionalizmus finnek oroszok karélia
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
mbm 2009.05.11. 22:11:00
upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a4/Nordic_war_bse.jpg
Ezután jött ugye a nystad-i béke.
Ezenkívül a karéliaiak sohasem tartották magukat finneknek, illetve, a finnország területén élő finnugorokból alakult ki a finn nemzet, az attól keletre-délre élők pedig "megmaradtak" a karéliainak, vagy elszlávosodtak. De például vallásilag is különböznek, az oroszországi karéliaiak pravoszlávok, míg a finnországi evangélikusok, mint írtam, jórészt "beolvadtak" a finnekhez - persze ez nem egyenlő az általunk ismert asszimilációval, mivel ez a nemzetté alakulás során történt.
De a cikk amúgy érdekes, és érthető a finnek ragaszkodása pl. Viborghoz, ami tényleg finnország része volt. De Karélia nem erdéy, az biztos.
mbm 2009.05.11. 22:15:56
PMirko 2009.05.11. 22:16:46
pappito · http://pappito.com 2009.05.11. 23:35:01
Egy erdély nevű sör szerintem senkinek se bántaná a szemét, legalábbis nekem nem, pedig én kifejezetten nem vagyok nyitott erre az emocionális, zsigeri irredenta hörgésre.
Kőbányai is van, pedig kőbánya aztán nem volt soha a világ közepe :)
Alf (törölt) 2009.05.11. 23:49:27
krampam 2009.05.12. 00:19:41
Nem is olyan rossz! Én kifejezetten szeretem.
És kellőképp "irredenta". ;)
Guild 2009.05.12. 00:28:10
hu.wikipedia.org/wiki/T%C3%A9li_h%C3%A1bor%C3%BA
Vesztett Finnország "ősi" finn területeket is, szóval azért nem teljesen alaptalan az Erdély analógia.
A finnekben az a becsülendő, hogy nem rinyáltak, nem zsidókat okolták, hanem magukra maradva is keményen harcoltak a hazájukért.
Frank Columbo 2009.05.12. 00:36:30
vasziljevics 2009.05.12. 00:42:30
amúgy van pl Nimród sör is, szóval csak kutatni kell kicsit, létezik az alkoholnacionalizmus nálunk is :)
Fat Abbot 2009.05.12. 00:42:55
Fat Abbot 2009.05.12. 00:44:18
promontor · http://jozsefbiro.blog.hu/ 2009.05.12. 01:04:21
1: Az igaz, hogy Karélia határai sokat változtak a történelem során, viszont az az állítás, hogy Karélia nagy része már a nystadi béke (1721) óta Oroszország része, hát az finoman szólva is félrevezető. Valóban Oroszország része volt 1812-ig, akkor azonban a nyugati részét visszacsatolták Finnországhoz. (Az, hogy maga Finnország Oroszország része lett, az ennek a ténynek a jelentőségén nem változtat, tekintettel arra, hogy nagyfokú autonómiát élveztek a finnek az Orosz Birodalmon belül).
1918-ban Finnország elszakad Oroszországtól és ez értelemszerűen vonatkozik Karélia 1812-ben visszacsatolt részeire is. Karélia nyugati fele tehát 1812 és 1940 között Finnország része.
2: Ebből következően az is pontatlan állítás, hogy "a II. világháborúban ... a finnek megszállták a régiót és elcsatolták a Szovjetúniótól". Hát igen, valóban 1941-44 között elfoglalták Karélia keleti részét is, de talán az se mellékes, hogy ekkor foglalták vissza Karélia azon nyugati részét, amelyet 1939-40-ben az oroszok a Téli Háború során elhódítottak Finnországtól. Tehát itt az agresszor eredetileg nem Finnország volt, hanem a Szovjetúnió.
3: Az az állítás is pontatlan, ami az etnikai viszonyokra vonatkozik. Karélia szovjet része 1926-ban és 1939-ben csak a terület keleti részét foglalta magában. Ezzel szemben 1956-ban már a Finnországtól elcsatolt nyugati területeket is magában foglalta. Ez utóbbi terület a II. világháború előtt minden volt, csak nem eloroszosodott. Itt tóbbségében finnek éltek (és/vagy karélok, ha úgy tetszik). Ezek a finnek a Téli Háború illetve a II. VH lezárása után (a megmaradó) Finnországba menekültek. Nagyjából négyszázezren. Az általad idézett 1956-os adat tehát valószínűleg az 1939-esnél nagyobb terület finn lakosságát foglalja magában és tükrözi azt a tényt, hogy onnan rengeteg finn elmenekült.
Mindebből egyébként az is következik, hogy amikor 1932-ben megjelent a Karjala sör, Karélia (akkor) finnek által lakott része még finn terület volt, tehát nem gondolom, hogy már ekkor olyan nagy jelentősége lett volna a névnek, mint lett '68 után.
Végezetül néhány link a témáról:
finland.fi/netcomm/news/showarticle.asp?intNWSAID=25907
en.wikipedia.org/wiki/Karelia
promontor · http://jozsefbiro.blog.hu/ 2009.05.12. 01:08:17
jozsefbiro.blog.hu/2009/03/17/tiz_eve_irtam
PMirko 2009.05.12. 01:48:26
1. Karélia nagyobbik része már a nystadi béke óta Oroszországhoz tartozott. Bár nagyon nehéz pontosan körbehatárolni Karéliát, mert ugye beszélhetünk magáról a köztársaságról, de abban nincsenek benne a mai finn területek, illetve ugyancsak nincs benne a Finn-öböl és a Ladoga tó közötti terület.
2. Igen, maga az egész konfliktus egy külön bejegyzést érdemelne, természetesen nem Finnország volt az agresszor az oroszok ellen. Azért az egerek is viszonylag kevésszer esnek neki az elefántnak.
3. Az etnikai problémák ugyancsak egy egész bejegyzésre valót kitöltenének. (Dehogy, könyvek tömkelegét megtöltenék.) Itt az a probléma, hogy elve elkezdték kitelepíteni módszeresen a finneket az elcsatolt területekről, illetve ahogy írod menekültek is tömegével. Az, hogy pontosan mennyi finn maradt ott, illetve mennyi karéliai mondta később magát finnek, nos ezt csak becsülni tudjuk úgyszintén. Az is lehetséges persze, hogy egész egyszerűen meghalt a háborúban a karéliaiak 20 százaléka, bár azért az irgalmatlanul nagy szám lenne.
Még egyszer köszönöm a kiegészítéseket!
F. T.- (törölt) · http://www.metacafe.com/watch/2123225/ 2009.05.12. 03:25:46
Ursus - Best beer in Romania, since 1875 (?), Cluj (Kolozsvár)
No comment... :)
F. T.- (törölt) · http://www.metacafe.com/watch/2123225/ 2009.05.12. 03:26:41
de persze ott a temesvári sör, amin Ferenc József látható, stb. :D
Pipas 2009.05.12. 07:03:09
Érdemes rákeresni a google segítségével a 'karjala olu', "koff olut' , 'karhu olut', 'lapin kulta olut' kifejezésekre, amiből egyenesen következik, hogy olut == sör.
Ezekből a sörökből nagyjából a Karhu == medve iható a többi igen gyenge. Viszont érdekes párhuzam, hogy az erélyi sörök közül a leginkább iható az Ursus és mivel Ursus == medve és így Karhu == Ursus. ;)
Aropa · www.finnisztan.blogspot.com 2009.05.12. 07:06:48
Karélia a gyökereket jelenti a finneknek, része identitásuknak, tökéletesen függetlenül, hogy az papíron kinek a nevén van.
Végtére igazad van: Karélia nem Erdély.
Aropa · www.finnisztan.blogspot.com 2009.05.12. 07:08:57
Szaunázáshoz a háromdecis Olvi mindig bejön! :)
botd · http://headshot.blog.hu 2009.05.12. 07:18:58
A másik sör amit meg kell említeni az a Hargita. Ezt Erdélyben gyártják, az első helyi sör volt, ugyanott gyártották ahol a csíkit, de mióta a Ciuc prémium márka lett valami más cég gyárgytja, viszont hogy a románok érezék a törődést a címke minden lehetséges részén piros-fehér-zöld sáv vonul végig és ugye a nevét sem a román helyesírás szerinti Harghitára váltották:D
Aradebil 2009.05.12. 07:29:00
whyer 2009.05.12. 07:45:35
Előtte a X. századtól kezdve svéd terület volt, amikor a finn nyelvet szinte nem is használták (ehhez képest a mai kisebbségi politikájuk bámulatos: minden kétnyelvű finn-svéd még a buszjegy is, bár a finn használják, tanítják a svédet).
A svéd megszállás előtt pedig valóban voltak fin területek, csak ha komolyan vesszük a rokonságot, akkor nem sok ideig lehetett, mert mi ugye a IX. sz. tájékán érkeztünk meg. Ők mennyivel lehettek gyorsabbak? :)
(Ennél tovább a finn barátaim sem tudták a saját történelmüket.)
Szóval nekem kicsit olyan ez a kérdés, mintha az feszegetnék, hogy Szabolcs és Szatmár megye mindig is összeforrt, bár mindig más országok alá tartozott.
Ja, és Erdély az erdélyieké, mert a magyarság mindig is kisebbség volt ott és a székely vezetés is sokkal tovább tartott. A székelyek meg székelyek, nem magyarok.
Pala 2009.05.12. 08:32:10
Nincs olyan birkatermészetű nemzet, amelyiket akárcsak egy lapon lehetne említeni a magyarsággal! A Szovjetunió széthullásakor önként lemondott Kárpátaljáról, Jugoszláviából egyes-egyedül a Magyarországtól elvett terület maradt meg Szerbiának, és egyébként is mindig mi kérünk elnézést akkor, amikor minket ütnek.
Frank Columbo 2009.05.12. 10:06:01
@promontor: Nagyváradon pont olyan érzésem volt, amit leírtál a blogodban, lepusztult századelei polgári bérpaloták, kosz és bűz. A főtéren pedig valami ősi román vezér otromba szobra.
promontor · http://jozsefbiro.blog.hu/ 2009.05.12. 11:01:34
suski 2009.05.13. 11:17:42
nos a posztból az tényleg hiányzott, amit már itt vki pontosított, hogy a finnek elmenekültek az átadott területrôl, a finn haver szerint 90%-100%-uk.( Ez Erdélyben ugye nem így volt.) Köztük a haverom apja is 8 évesen, aki egész életében traumaként hordozta ezt a menekülést és gyûlölte az oroszokat. Azt is megkérdeztem, vajon megtörténhetne -e náluk, hogy Halonen Putyinnal koccintgat Karélia elcsatolásának "ünnepén" a helsinki orosz követségen...
Lehet találgatni.
Az sem mellékes azért, hogy a mostani Finno.-ban is van Karéliának nevezett rész, tehát a karjala sör az nem feltétlenül nacionalista szájízû.